Żurawie wieżowe często wykorzystuje się w budownictwie, zwłaszcza tam, gdzie należy dostarczyć materiał na dużą wysokość. Często widzimy je przykładowo w miastach, gdzie budowane są wieżowce, mogą być to także żurawie wykorzystywane w przemyśle, przykładowo w portach do rozładunku statków. Żurawie najczęściej składają się z pionowego masztu, który posiada wysięgnik poziomy, na końcu masztu stosuje się linę, do której przymocowany jest hak czy też inne zakończenie, pozwalające na umocowanie przykładowo palety z materiałami budowlanymi.

Jak działają żurawie wieżowe?

Żurawie wieżowe mogą posiadać podwozie szynowe, gąsienicowe lub też mogą być umocowane na stałe. W niektórych przypadkach żurawie buduje się na ostatniej kondygnacji budynku. W przypadku wieżowców żurawie często transportują ciężkie elementy stalowe, mogą podawać także beton, różne elementy konstrukcyjne budynków. Żurawie często posiadają napęd elektryczny, który obsługuje ruch podwozia oraz wysięgnika. Mogą posiadać różnego rodzaju mechanizmy, mogą być to żurawie górnoobrotowe, gdzie mechanizm znajduje się na górze wieży i obraca jedynie wysięgnikiem. W przypadku modelu dolnoobrotowego mechanizm obraca całą wieżą oraz wysięgnikiem. Dostępne są żurawie szybkomontujące, w tym przypadku można zmontować żuraw na miejscu, bez potrzeby użycia dodatkowego żurawia, niekiedy także mogą być to całe zespoły, które współpracują z innymi żurawiami.

 

Jedną z najważniejszych cech żurawia jest udźwig, najczęściej liczony w tonach, jest to maksymalna masa ładunku, jaki może zostać przetransportowany. Dodatkowo określa się także wysięg żurawia w metrach, jest to odległość od osi obrotu do haka, do którego zaczepiamy materiały, określa się maksymalną wysokość podnoszenia. Firmy, które prowadzą prace na wysokości i potrzebują żurawia, mogą obecnie skorzystać z opcji wynajmu. Firmy, które posiadają żurawie, mogą dostarczyć odpowiedni model na miejsce oraz złożyć go, aby był gotowy do pracy. Często żurawie mogą zostać wynajęte także z operatorem, który będzie posiadał odpowiednie uprawnienia.

Różnego rodzaju żurawie wieżowe wykorzystywane są do rozładunku, przykładowo w portach. Mogą posiadać podstawy, które poruszają się po szynach, lub mogą być osadzone na podstawie stałej. Charakteryzują się różnymi możliwościami jeżeli chodzi o udźwig, wysięg, obecnie stosuje się żurawie, którymi można sterować także za pomocą urządzeń radiowych, dodatkowo wykorzystuje się kamery, które ułatwiają pracę operatorowi.

About Redakcja

administrator